newsroom

cały świat pod jednym adresem

Sylwetka Ariela Szarona

Posted by eliza on February 12, 2006

xin_20020311172575725101.jpgŻycie Ariela Szarona to historia pezprecedensowego przekształcenia: od zwanego “rzeźnikiem z Bejrutu” generała-jastrzębia do premiera-gołębia,  autora planu wycofania osadników żydowskich ze Strefy Gazy.  

Ariel Szaron syn imigrantów z Białorusi, urodził się 27 lutego 1928 roku w rządzonej przez Brytyjczyków Palestynie.
Już jako roczne dziecko doświadczył wojny. Wraz z matką w 1929 r. ukrywał się w stodole atakowanej przez Arabów, walczących o kontrolę nad jerozolimskim Wzgórzem Świątynnym.  

Szaron związał swą karierę z armią, do której wstąpił w wieku 17 lat. Brał udział we wszystkich pięciu wojnach izraelsko-arabskich, począwszy od 1948 r. W czasie wojny w 1973 r. dowodził 27 tysiącami izraelskich żołnierzy. Kampania ta zyskała Szaronowi miano bohatera narodowego. Rangę generała uzyskał w 1967 r.
Jego nazwisko wiązane jest jednak także z masowym mordem cywilów arabskich. W latach 50. dowodził całą serią antyarabskich operacji odwetowych. Jego żołnierze podpalili 45 domów arabskich we wsi Kibija, zabijając 69 osób, z czego połowa ofiar to kobiety i dzieci. We wrześniu 1982 r., w trzy miesiące po wejściu armii izraelskiej do Libanu, jej żołnierze pozwolili miejscowej chrześcijańskiej milicji wkroczyć na teren obozów palestyńskich Sabra i Szatila, i dokonać tam masakry setek ludzi. Także i ten incydent związany jest z nazwiskiem Szarona, który miał być – jako ówczesny minister obrony – głównym inicjatorem inwazji na Liban w 1982 r. Część Arabów do dziś nazywa generała “rzeźnikiem z Bejrutu”. Specjalna komisja izraelskiego parlamentu uznała później, że Szaron pośrednio ponosił odpowiedzialność za rzeź w obozach palestyńskich – raport ten kosztował go urząd ministra obrony.  

W ciągu ostatnich 20 lat generał pełnił wiele funkcji w rządzie, a także (od 1977 r.) piastował mandat deputowanego w Knesecie. Już jako minister budownictwa na początku lat 90. lansował ideę rozbudowy osiedli żydowskich na okupowanych ziemiach arabskich.  

Jego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. spowodowała wybuch II intifady – palestyńskiego powstania i stanowiła kolejny zwrot w karierze generała, ponownie wysuwając go na pierwszy plan sceny politycznej. Jako przywódca prawicy izraelskiej, Szaron kierował rządem od 2001 r. Jego program – sprowadzający się do idei zatrzymania jak największego obszaru ziemi pod kontrolą izraelską i oddania Palestyńczykom jak najmniej – zyskał aprobatę obywateli, których poczucie bezpieczeństwa zostało poważnie zachwiane w latach palestyńskiej intifady. We wrześniu ubiegłego roku przeprowadzil kontrowersyjną operację wycofania osadników żydowskich i armii ze Strefy Gazy i czterech niewielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Spowodowała ona głębokie podziały w rządzącej partii Likud, które zaowocowały wyjściem Szarona z Likudu i powołaniem przez niego w listopadzie zeszłego roku nowej partii – Kadima (Naprzód), która według sondaży miała duże szanse na zwycięstwo w planowanych na koniec marca przedterminowych wyborach do Knesetu.
Szaron deklarował gotowość nawiązania rokowań z Palestyńczykami – jednakże nie pod groźbą zamachów. Warunkiem dialogu – zapowiadał – musi być trwały rozejm. Jednocześnie zadecydował jednak o budowie kontrowersyjnego muru, mającego rozdzielać Izrael i Palestyńczyków, a także o rozbudowie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mimo wycofania Izraelczyków ze Strefy Gazy, izraelsko-palestyńskie procesy pokojowe pozostają w całkowitym impasie.  

Ariel Szaron nie żyje  

Koniec ery Szarona – kondolencje spływają z całego świata  

Dla Izraela i Bliskiego Wschodu nadchodzą niepewne czasy  

 

 

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: